Tarbijad

Tarbijad

Koppert aitab iga päev kogu maailma taimekasvatajatel ja põllumajandustootjatel looduslikult ja jätkusuutlikult kahjurite ja haiguste vastu võidelda. Sellega loodame anda oma panuse jätkusuutliku ühiskonna heaks, et kiiresti kasvava rahvastiku toitmiseks oleks piisavas koguses ohutut toitu.

Meie looduslike vaenlaste kimalaste ja mikrobioloogiliste lahenduste tootmine on teadmismahukas protsess. Lisaks nõuab meie toodete rakendamine intensiivset toetust. Seepärast müüb Koppert oma tooteid ainult professionaalsetele taimekasvatajatele ja põllumajandustootjatele.

Koostasime loetelu sageli esitatavatest küsimustest, et pakkuda teile kui tarbijale võimalikult head teenindust. Loodame, et leiate sellest loetelust vastuse oma küsimusele.

Bioloogiline taimekaitse

Mis on bioloogiline taimekaitse?
Bioloogilise taimekaitse põhimõte on väga lihtne – looduslikud vaenlased, nagu röövlestad, lepatriinud ja parasiitherilased vabastatakse, et nad võitleksid kahjurputukatega samamoodi, nagu nad teevad seda vabas looduses. Koppert pakub parasiitherilaste, röövlestade, putukate ja mardikate, pahksääsklaste ja kiilassilmade erinevaid liike. Vaadake meie YouTube’i kanalilt, kuidas looduslikud vaenlased oma saaki ründavad.

 • Miks kasutada bioloogilist taimekaitset?
  Miks kasutada bioloogilist taimekaitset?

  Taimekasvatajad kasutavad kõikjal maailmas suurel määral bioloogilist taimekaitset. Selle tulemusel on märkimisväärselt vähenenud insektitsiidide kasutamine aianduses ning samal ajal saavad taimekasvatajad suuremat ja kvaliteetsemat saaki. Bioloogilise taimekaitse abil kasvatatud tooted on tervislikud ja ohutud nii tarbijatele kui ka keskkonnale. Köögivilju ja lilli müüvad kauplused peavad jätkusuutlikkust, keskkonnahoidlikkust ja muid selliseid tegureid väga tähtsaks.

 • Kust saab teie tooteid osta?
  Kust saab teie tooteid osta?

  Me ei müü oma tooteid eraisikutele ja amatööraednikele. Professionaalsed taimekasvatajad võiksid pöörduda Kopperti edasimüüja poole.

 • Kuidas saaks teada, kas poes müüdavad puu- ja köögiviljad on kasvatatud jätkusuutlikult bioloogilise taimekaitse abil?
  Kuidas saaks teada, kas poes müüdavad puu- ja köögiviljad on kasvatatud jätkusuutlikult bioloogilise taimekaitse abil?

  Kuigi aina enam on taimekasvatajaid, kes kasutavad kahjurite ja haigustega võitlemisel looduslikke vaenlasi, ei ole seda toodetelt näha. Küsige seda oma kauplusest ja julgustage neid võtma kasutusele jätkusuutlikumaid tavasid.

  Kui ostate mahepõllumajandusliku märgisega toote, võite olla kindel, et mingeid keemilisi taimekaitsevahendeid ei ole kasutatud.

 • Ostsin taime, millel oli kaasas Kopperti kaart/kotike. Mida ma peaksin sellega tegema?
  Ostsin taime, millel oli kaasas Kopperti kaart/kotike. Mida ma peaksin sellega tegema?

  Taime juures olev kaart/kotike tähendab, et kahjuritega võitlemiseks kasutati looduslikke vaenlasi. See on hea märk ja tähendab, et ostsite jätkusuutliku taime! Kaardi/kotikese võite jätta taime juurde. Selles võib olla veel looduslikke vaenlasi, kes jätkavad võitlust taimel olevate kahjuritega. Ärge nende putukate pärast muretsege – neid huvitavad ainult kahjurid ja nad kaovad, kui kahjurid on hävitatud.

Looduslik tolmeldamine

Mis on looduslik tolmeldamine?
Köögivilju, nagu tomatit ja paprikat, paljundatakse sageli kasvuhoonetes. Selleks ajaks, kui maitsev väike tomat jõuab teie taldrikule, on sellel juba pikk teekond seljataga. Enne kui tomat saab tegelikult kasvama hakata, peab taim kõigepealt vilja moodustama. Vabas looduses hoolitsevad putukad ja muud loomad tolmeldamise ja seega vilja moodustamise eest. Kimalased on traditsiooniliselt põllu- ja aiakultuuride tähtsad tolmeldajad. Kimalane on mesilase lähedane sugulane. 1987. aastal tehti kindlaks, et kimalased võivad olla kasvuhoonetes tolmeldamiseks äärmiselt kasulikud.

 • Miks kasutada looduslikku tolmeldamist?
  Miks kasutada looduslikku tolmeldamist?

  Kimalaste kasutamine säästab taimekasvatajatele palju aega ja füüsilist tööd. Muidu tuleks taimi käsitsi tolmeldada. Samuti on selgunud, et looduslik tolmeldamine kimalaste abil annab paremaid tulemusi. See parandab viljastumist ja viljade kvaliteeti ning võimaldab saada suuremat saaki.

  Koppert toodab erinevates riikides erinevat liiki kimalasi vastavalt kohalikele õigusaktidele. Neid kimalasi ei toodeta enam ainult tomatite jaoks, vaid meie tarusid ja kimalasi ostavad enam kui 120 erineva kultuurtaime kasvatajad. Sellest ajast on toodetud miljardeid kimalasi. Nüüd, kui mesilaste ja teiste tolmeldavate putukate looduslikud populatsioonid on ohus, on selline tootmine tähtsam kui kunagi varem.

 • Mis vahe on kimalastel ja mesilastel?
  Mis vahe on kimalastel ja mesilastel?

  Kimalased tolmeldavad vibratsioontehnikaga, mis on tähtis tomatitele ja kasulik mustikatele.
  Kimalased tegutsevad ka hästi koos mesilastega.

  Peamised erinevused on järgmised:

  • kimalased on mesilastest suuremad ja karvasemad;
  • kimalased ei tooda mett;
  • kimalased elavad väiksemates kolooniates (kümnete tuhandete asemel sadade kaupa);
  • kimalasekoloonia ei jää talveunne, ainult emakimalased jäävad.
 • Miks te pakute kimalasi, mitte mesilasi?
  Miks te pakute kimalasi, mitte mesilasi?

  Kimalased on hoolsad töölised. Üksainus kimalane võib tolmeldada ligikaudu 150 kilo tomateid, käia tuhandel õiel ja töötada 18 tundi päevas. Kimalane suudab lennata tarust kuni kümne kilomeetri kaugusele ning koguda ja vedada 60% oma kehakaalust. Pealegi ei lase kimalased end veidi viletsamast ilmast heidutada, vaid töötavad edasi ka külma ja tuulise ilmaga. See selgitab, miks kasutatakse kimalasi kõrvuti mesilastega, kes eelistavad halva ilmaga tarusse jääda. Kopperti kimalased on ka äärmiselt hea tervisega. Nende kvaliteeti ja tervist hinnatakse sõltumatutes instituutides ning Koppert viib ka ise läbi rangeid kontrollimisi.

 • Kuidas saab kimalasekolooniat tellida?
  Kuidas saab kimalasekolooniat tellida?

  Kahjuks ei saa tarbijad kimalasekolooniaid tellida.

 • Kimalane nõelas mind. Mida ma peaksin tegema?
  Kimalane nõelas mind. Mida ma peaksin tegema?

  Kimalase nõelamise teave annab juhiseid, kuidas vähendada kimalaselt nõelata saamise võimalust, ning teavet nõelamise võimalike reaktsioonide ja ravi kohta.

Mikrobioloogilised lahendused

Lisaks kasuritele ja tolmeldajatele moodustavad mikroobsed tooted, nagu bakterid ja seened, jätkusuutliku taimekasvatuse kolmanda tugisamba. Kuigi neid palja silmaga ei näe, võivad need tooted, mida saab kasutada nii maa peal kui ka all, saavutada uskumatuid asju. Need võitlevad haiguste ja kahjurite vastu, tugevdavad taimi ja parandavad toitainete imendumist. Nende arendamine eeldab kvaliteetseid ja kulukaid teadusuuringuid.

 • Kuidas mikroorganismid toimivad?
  Kuidas mikroorganismid toimivad?

  Protsess võib olla erinev, aga biofungitsiid Trianum on hea näide. Trianum põhineb seenel Trichoderma harzianum. Tüve T-22 eosed koloniseerivad taime juurestiku ja hoiavad patogeenid sellest eemal.

Ülesanded/kool

Kas teete koolitööd? Sel juhul külastage veebilehte https://www.secretagentsinhorticulture.com, kust leiate teavet bioloogilise taimekaitse, loodusliku tolmeldamise ja mikrobioloogia kohta. Palju teavet leiate ka veebisaidilt www.koppert.com, aga see teave on suunatud professionaalsetele taimekasvatajatele.

Reklaammaterjalide tellimine

Brošüüride ja muu reklaammaterjali tellimiseks külastage meie veebipoodi. Pidage meeles, et need brošüürid ja teabelehed on mõeldud professionaalsetele taimekasvatajatele.