Tolmeldamise edendamine

Mis on tolmlemine?

Tolmlemine on õietolmu kandmine õie tolmukapeadelt emakasuudmele. Kui õietolm kantakse tolmukapealt sama õie emakasuudmele, nimetatakse seda isetolmlemiseks. Õietolmu kandmist ühe õie tolmukapealt sama taime teise õie või teise taime õie emakasuudmele nimetatakse risttolmlemiseks.

Paljud taimed vajavad õietolmu edasikandmiseks putukate, näiteks kimalaste abi. Kimalased on väga tõhusad tolmeldajad. Kuna nad on suured ja nende kere on kaetud tiheda karvaga, kannavad nad iga õielkäiguga edasi palju õietolmu. Õielkäiguga kleepuvad tolmuterad kimalase karva külge. Järgmiste õielkäikudega kantakse õietolm edasi õie emakasuudmele. Ülejäänud õietolmu kogub kimalane tagajalgadel olevatesse nn suirakorvikestesse.

Kimalasekoloonias on munad, vastsed, nukud, täiskasvanud kimalased ja emakimalane. Väljaarenemata vastsed vajavad täiskasvanud kimalasteks saamiseks palju õietolmu. Suur vajadus toidu järele ajendab töökimalasi koguma õietolmu ja nektarit.

Looduslik tolmeldamine

1988. aastal avastati, et kimalane on tomatitaimede parim tolmeldaja oma erilise vibratsioontehnika tõttu. Enne seda avastust tolmeldati tomateid käsitsi, see aga nõudis palju tööjõudu ja polnud kuigi tõhus. Kolme aasta jooksul muutus kimalaste kasutamine tavapraktikaks kogu maailmas. Alates 1993. aastast katsetati kimalaste tööd muudel taimekultuuridel ning selgus, et kimalased toovad tolmeldajatena nende kasutajatele kaubanduslikku edu. Praegu kasutatakse kimalasi tolmeldajatena üle maailma enam kui sajal eri taimekultuuril.

Kimalaste eelised

Kimalased on lihtne, tõhus ja usaldusväärne viis tolmeldamiseks järgmistel põhjustel.

 • Kimalased tolmeldavad optimaalselt seetõttu, et nad käivad õitel palju kordi ja kannavad edasi palju õietolmu.
 • Pühendunud töötajate kombel töötavad nad iga päev koidust ehani ning seda ka halva ilma ja kaitstud keskkondade korral.
 • Neid on lihtne kasutada, kuna nad ei vaja palju hooldust.
 • Nad pole agressiivsed ja on seega ohutud.

Miks kimalased?

Kimalased on väga tõhusad tolmeldajad, kuna nad külastavad minutis paljusid õisi ja kannavad õite emakasuudmetele teistest tolmeldajatest rohkem õietolmu.

Kimalastel on rohkemgi eeliseid.

 • Kimalased vahetavad tolmeldamisel sageli taimi. See aitab kaasa risttolmlemisele, mida paljud vilja- ja seemnekultuurid vajavad.
 • Kimalased on aktiivsed varahommikust hilisõhtuni ja töötavad ka suhteliselt madalal temperatuuril (u 10 °C) ja pilvise või tuulise ilmaga.
 • Võrreldes mesilastega on kimalased tõhusamad kaitstud keskkondades, nagu kasvuhooned, tunnelid või võrkudega viljapuuaiad.
 • Kimalased käivad sageli kõigil taru lähedal asuvatel taimedel, mis on kasulik juhul, kui vähem atraktiivsed taimekultuurid vajavad rohkem tolmeldamist.
 • Kimalased ei ole kuigi agressiivsed ja neid on lihtne kasutada.
Play

Kimalaste tootmine

Meie tootmisüksustes jäljendatakse laboritingimustes kimalase loomulikku elutsüklit. Nii tagame kvaliteetsete kimalasekolooniate tootmiseks parimad tingimused.

Miks Natupol?

Tolmeldamisnõuded muutuvad pidevalt turusuundumuste, uute taimesortide, tehnoloogilise arengu ja keskkonna muutumise tõttu. Seetõttu on pidevalt vaja teha uuringuid ja luua kvaliteetseid uuenduslikke tolmeldamistooteid. Natupol ei koosne vaid kimalastest, vaid see on usaldusväärne uuenduslik tolmeldamissüsteem, mis tagab maksimaalse tolmlemise ja vastab vastuvõtva riigi veterinaarnõuetele.

 1. Kvaliteetsed kimalased
  Võrdlusuuringud näitavad, et Natupoli kolooniad toodavad pikema aja jooksul rohkem järglasi. Pikema elueaga elujõulised kolooniad annavad rohkem tolmeldamistunde.
 2. Parim kättesaadavus turul
  Natupoli kolooniad on saadaval kogu aasta vältel ja neil on lühike tarneaeg. Koppertil on hästikorraldatud tarneahel ja üle maailma paiknevad tootmisüksused.
 3. Parim tolmeldamisvõime
  Natupolil on konkurentide toodetega võrreldes vähemalt 30% rohkem tolmeldamispotentsiaali, kuna Kopperti kimalasekolooniad kasvavad suuremaks ja püsivad kauem. Aastate jooksul kujundatud taru aitab kimalastel säästa 20% energiat, mis tavaliselt kulutatakse taru jahutamisele ja soojendamisele.
 4. Parim hinna ja kvaliteedi suhe
  Kõik ülal nimetatud eelised tagavad maksimaalse tolmeldamise soodsa kilogrammihinnaga, pakkudes klientidele parimat hinna ja kvaliteedi suhet.
 5. Valmis tulevasteks väljakutseteks
  Ennetav uurimistöö ja koostöö paljude uurimisinstituutide ning ülikoolidega valmistab meid ette tulevasteks väljakutseteks. Klientidelt saadud tagasiside ja paljud kohalikud uuringud on aidanud Natupoli tooteid testida, et saaksime klientidele anda tõhusaid, taskukohaseid ja kestvaid lahendusi, mis rahuldavad nende nõudmisi.
 6. Taimekasvatajate individuaalne nõustamine ja tugi
  250 Natupoli konsultanti ja 130 edasimüüjat üle maailma aitavad taimekasvatajaid, pakkudes neile erialast nõu Natupoli kasutamisel parimate tavade rakendamise kohta. Tagasiside on meie jaoks ülioluline!

Tolmeldamistooted

Kimalase nõelamise ja allergia ravi

Kas vajate abi?