Kasulikud nematoodid

Mis on nematoodid?

Nematoodid, mida tavaliselt nimetatakse ümarussideks, on mitmesugune usside rühm, mis kuulub sugukonda Nematoda. Nematoodidele on iseloomulikud nende segmenteerimata, silindrikujulised kehad ja nad on väga erineva suurusega, alates mikroskoopilistest kuni mitme tolli pikkusteni. Nematoodidel on ökosüsteemides mitmesuguseid rolle. Mõned neist elavad vabalt, toituvad mulla või vee orgaanilisest ainest ja on olulised toitainete ringlussevõtuks. Teisi nimetatakse parasiitideks, mis nakatavad taimi, putukaid, loomi või inimesi. Neid on umbes 25 000 liiki, kuid nende hinnanguline arv ulatub miljonitesse. Nematoode nimetatakse ka ümarussideks, niitussideks ja angerjaussideks.

Nematoodide tüübid

Põllumajanduses on kõige olulisemad nematoodide liigid parasiitnematoodid. Täpsemalt öeldes on tegemist putukaparasiitide ja taimeparasiitide nematoodidega.

Putukaparasiitide nematoodid

Putukaparasiitnematoodid, mida sageli nimetatakse entomopatogeenseteks nematoodideks või kasulikeks nematoodideks, on parasiitnematoodide rühm, millel on ainulaadne suhe putukatega. Need nematoodid on mitmesuguste putukate loomulikud röövloomad ja mängivad olulist rolli bioloogilises kahjuritõrjes, mistõttu on nad kasulikud põllumajanduses ja aianduses. Need nematoodid ei ole inimestele, loomadele ega taimedele kahjulikud, kuid on väga tõhusad kahjulike putukate tõrjumisel.

Taimeparasiitide nematoodid

Taimeparasiitnematoodid on rühm parasiitnematoode, mis nakatavad ja kahjustavad taimi, põhjustades märkimisväärseid probleeme põllumajanduses ja aianduses. Need nematoodid kahjustavad põllukultuuride tervist ja võivad põhjustada saagikadu. Nad toituvad taimede juurtest, häirides taimede võimet võtta vett ja toitaineid, mis mõjutab lõppkokkuvõttes nende kasvu ja tootlikkust.

Kõige levinumad taimeparasiitide nematoodide liigid on juurnematoodid, tsüstnematoodid, kahjustusnematoodid, spiraalnematoodid ja tigrinematoodid.

Kasulikud nematoodid kahjuritõrjeks

Kahjuritõrje nematoodid, mida sageli nimetatakse entomopatogeenseteks nematoodideks või kasulikeks nematoodideks, on mikroskoopilised ümarussid, mis on bioloogilise kahjuritõrje looduslikud vahendid. Kasulikud nematoodid on väga spetsiifilised peremeeste valikul ja ei kahjusta kasulikke putukaid, inimesi ega loomi. Nende nematoodide sihtmärgiks on mitmesugused kahjurid, nagu vastsed (Coleoptera), roomikud (Lepidoptera), kärbse vastsed (Diptera), trips (Thysanoptera) ja paljud teised mullakahjurid.
.

Nematoodide kasulikkus

Kasulike nematoodide kasutamine kahjuritõrjeks pakub mitmeid olulisi eeliseid:

 • Kiiresti toimiv bioloogiline lahendus
 • Resistentsuskindlus - kahjurid ei saa tekitada resistentsust
 • Saab kasutada tavalisi pritsimisseadmeid
 • ühildub enamiku pestitsiididega
 • Ei jäta jääke

Milliseid kahjureid kontrollivad nematoodid?

Kasulikud nematoodid on tõhusad bioloogilised vahendid paljude kahjulike putukate ja kahjurite tõrjumiseks. Nematoodid on vastsete ja kobraste, roomikute, triipide, traaditaimede, nahkhiirte ja suure hulga kärbse vastsete, nagu seenekärbse, kurkhiirte, rannakärbse, sibulakärbse ja teiste kärbse vastsete looduslikud vaenlased. Nematoodid sobivad ideaalselt IPM-programmidesse, kuna nad sobivad kokku enamiku pestitsiididega. Nad vähendavad sõltuvust keemilistest pestitsiididest ning edendavad säästvaid ja keskkonnasõbralikke kahjuritõrjemeetodeid. Siin on mõned levinud kahjurid, mida kasulikud nematoodid suudavad tõrjuda:

Play

Kuidas nematoodid töötavad?

Kasulikud nematoodid kasutavad oma peremeesputukate parasiitimiseks ja hävitamiseks põnevat strateegiat. Nad töötavad järgmiselt:

 1. Nad otsivad peremeesloomi: Entomopatogeensed nematoodid otsivad aktiivselt võimalikke peremeesputukaid. Nad meelitavad oma peremeesloomi ligi, tuvastades putukate poolt väljastatud keemilised märguanded, nagu süsinikdioksiid, soojus ja spetsiifilised kemikaalid.
 2. Peremeesloomade sissetung: Kui nad on leidnud sobiva peremehe, sisenevad nematoodid peremehe kehasse looduslike avade kaudu, nagu suu, spiraaklid (putukate hingamistorud), pärak või pehmete küünenahkade piirkonnad. Mõned nematoodid eraldavad ensüüme, mis aitavad seedida ja pehmendada peremehe küünenahka, võimaldades neil siseneda.
 3. Sümbiootilised bakterid vabastavad: Kui nematoodid on putuka peremeesorganismi sisenenud, vabastavad nad sümbiootilisi baktereid, näiteks Xenorhabdus- või Photorhabdus'e liike, putuka kehaõõnsusesse. Need bakterid on olulised nematoodi parasiitide strateegia jaoks. Bakterid paljunevad kiiresti, põhjustades peremeesputukale septitseemiat (surmav vereinfektsioon).
 4. Bakteriaalne nakkus: Bakterid eritavad toksiine ja antimikroobseid ühendeid, mis tapavad peremeesputuka mõne päeva jooksul. Peremees muutub liikumisvõimetuks ja sureb lõpuks bakteriaalse nakkuse tõttu.
 5. Toitumine ja paljunemine: Nematoodid toituvad paljunevatest bakteritest ja imavad bakterite tegevusest vabanevaid toitaineid. See annab nematoodidele toitu ja toetab nende paljunemist. Kuna bakterite populatsioon peremeesputukas kasvab, siis kasvab ka nematoodide populatsioon. Nematoodid paljunevad, arenedes mitme nooruki staadiumi kaudu täiskasvanud isenditeks.
 6. Tekkimine: Pärast peremeesputuka kudede ja bakterite tarbimist tekivad surnud putuka kehast tuhanded uued nematoodid. Need äsja tekkinud nematoodid on nüüd valmis otsima uusi peremeesloomi ja jätkama tsüklit.

Kasulikud nematoodide liigid

Bioloogilises kahjuritõrjes kasutatakse tavaliselt mitut liiki kasulikke nematoode. Need nematoodid mängivad olulist rolli kahjurite tõrjumisel ning neid peetakse kasulikuks põllumajanduses, aianduses ja integreeritud kahjuritõrje programmides. Mõned tuntud kasulikud nematoodiliigid on järgmised:

 • Steinernema feltiae: Need külma taluvad nematoodid on tõhusad mitmesuguste mullakahjurite, sealhulgas seeneusside, köögiviljajuurtõugaste, juurtõugaste ja muude putukate vastsete vastu. Neid kasutatakse tavaliselt kasvuhoonetes ja puukoolides kahjurite tõrjeks ning need muutuvad üha populaarsemaks viljapuude ja vabapidamisel kasvatatavate köögiviljade puhul.
 • Steinernema carpocapsae: See liik on tuntud oma tõhususe poolest selliste kahjurite vastu nagu traatussid, mitmesugused roomajad ning kobraste ja mardikate vastsed. Tema võime kohaneda erinevate temperatuuridega muudab ta heaks valikuks erinevate põllukultuuride roomikute tõrjeks.
 • Heterorhabditis bacteriophora: Need nematoodid on eriti tõhusad mullakäivate putukate, nagu jaapani mardikas, valged mardikad ja juuremardikad, vastu. Neid kasutatakse muru majandamisel ja kahjurite tõrjeks mitmetel köögiviljakultuuridel, mustikatel ja muudel marjakultuuridel.

Kuidas kasutada nematoode

Kasulike nematoodide kasutamine on lihtne protsess, mis tagab nende kokkupuute sihtputukatega. Nematoode võib olenevalt sihtrühma kahjurist kasutada lehestiku või pinnase kaudu. Siin on üldine suunis, kuidas nematoode kasutada (üksikasjalike nõuannete saamiseks vaadake alati etiketilt):

 • Valige õige nematoodiliik, mis on kohandatud teie konkreetsele kahjuriprobleemile.
 • Määrake nõutav nematoodide kogus vastavalt nakatumise raskusastmele ja töötlemispinnale ning vastavalt toote etiketile.
 • Säilitage nematoode külmutatud keskkonnas, et säilitada nende tõhusus kuni töötlemispäevani.
 • Valmistage nematoodide suspensioon, segades neid veega vastavalt ettenähtud juhistele.
 • Pinnasesse kandmise korral: Veenduge, et muld või kasvusubstraat on piisavalt niiske (mitte vettinud), et hõlbustada nematoodide liikumist. Võtke arvesse ka mulla temperatuuri (üksikasjalik teave on esitatud toote etiketil).
 • Lehtedele manustamise korral on veel üks oluline tegur, mida tuleb arvestada, et saavutada maksimaalne edu (>75%).
 • Ideaalis tuleks nematoode kasutada mõõduka UV-valguse ajal, näiteks varahommikul või hilisel pärastlõunal, ja vältida suurt päikese intensiivsust.
 • Pihustage nematoode ühtlaselt, kasutades erinevaid meetodeid, nagu pihustid, niisutussüsteemid, droonid jne, et aidata nematoodidel jõuda kahjuri vastseteni.
 • Kaaluge järelkasutust vastavalt kahjuri tõsidusele ja nematoodide liigile.
 • Jälgige ja kohandage töötlemiskava vastavalt vajadusele

Kasulikud nematooditooted

Edulood

Soovitatav teile

Korduma kippuvad küsimused

Nematoodid - kohaldamine

Nematoodid - määrused

Nematoodid - pakend ja koostis

Nematoodid - ladustamine