Röövloomade lestad

Mis on röövlinnud?

Röövilinnud on kasulikud lülijalgsed, mida kasutatakse kahjuritõrjes, et ohjeldada ja vähendada kahjulike kahjurite populatsioone erinevates põllumajandus- ja aianduspiirkondades. Need pisikesed lülijalgsed on paljude taimede toituvate lestade ja putukate, nagu ämblikulestad, valge kärbes ja trips, loomulikud vaenlased. Röövlinnud on integreeritud kahjuritõrjestrateegiate oluline osa, kuna nad pakuvad jätkusuutlikku alternatiivi keemilistele pestitsiididele.

Koppert on pioneer röövpusside lahenduste väljatöötamisel, alustades 1967. aastal röövpuss Phytoseiulus persimilis'e kasvatamisega. Aastate jooksul oleme spetsialiseerunud suure hulga looduslike vaenlaste tootmisele ja meil on mitmeid patente. Meie stabiilsus kasvatuses, kvaliteet, usaldusväärsus ja turvaline tarne on tuntud kogu maailmas. Meie pühendumine ja pühendumine meetodite väljatöötamisele, mis võimaldavad kasvatajatel neid lahendusi tõhusalt oma põllukultuuridesse tuua, tagades optimaalse tulemuslikkuse, on meie DNA lahutamatu osa.

Röövloomade eelised

 • Täpne sihtimine: Röövlitel on tähelepanuväärne võime leida ja saagida konkreetseid kahjuriliike, minimeerides kahju muudele organismidele kui sihtorganismidele.

 • Vastupidav kahjuritõrje: Röövlilestad võivad luua populatsiooni põllukultuuris ja kontrollida kahjureid pika aja jooksul.

 • Vähendatud sõltuvus pestitsiididest: Röövliliste lestade integreerimine võib viia keemiliste pestitsiidide kasutamise vähenemiseni, vähendades seeläbi aiandus- ja põllumajandustegevuse ökoloogilist jalajälge.

 • Resistentsuse juhtimine: Kahjurite tõrjestrateegiate mitmekesistamise kaudu võivad röövlinnud aidata vähendada kahjurite resistentsuse teket keemiliste töötlemisvahendite suhtes.

 • Bioloogilise mitmekesisuse edendamine: Röövliliste lestade kasutuselevõtt toetab bioloogilist mitmekesisust, vähendades keemiliste pestitsiidide kasutamisest tulenevaid häireid kohalikus ökosüsteemis.

 • Lihtne kasutada ja integreerida: röövlestajaid võib kasutada koos teiste kasulikke taimede kasutamisega, moodustades paljude integreeritud taimekaitse süsteemide aluse.

Milliseid kahjureid kontrollivad röövlinnud?

Teadaolevalt tõrjuvad röövlinnud mitmesuguseid kahjureid, sealhulgas ämblikulestad, tripsid, valge kärbes ja seenekärbsed. Mõned röövlinnuliigid on spetsialiseerunud konkreetsetele kahjurite sihtmärkidele (Spical, Spidex), samas kui teised on generalistid (Swirski-Mite, Limonica, Montdo-Mite, Thripex, Macro-Mite, Entomite-M), kes on võimelised võitlema paljude kahjurite vastu.

Kui nad viiakse kahjurite poolt kahjustatud keskkonda, otsivad nad aktiivselt oma saaki. Kui nad leiavad oma sihtmärgiks olevad kahjurid, toituvad röövpussid neist, läbistades oma saagi keha ja eraldades nende kehavedelikest, põhjustades nende surma. Kuna röövlestad toituvad kahjuritest, paljunevad nad ka kiiresti, mis viib kasuliku lesta populatsiooni suurenemiseni. See populatsiooni kasv suurendab veelgi nende kahjuritõrje võimeid. Tänu oma populatsiooni arengule ei vähenda röövlestad mitte ainult olemasolevaid kahjuripopulatsioone, vaid toimivad ka hoiatavana tulevaste nakatumiste suhtes. Kasulike lestade olemasolu võib pärssida kahjurite puhanguid, luues keskkonna, kus kahjurid vähem tõenäoliselt arenevad.

Röövlilestad ämblikulesta jaoks

Röövlilestad on tõhus bioloogiline lahendus ämblikulesta tõrjumiseks. Phytoseiulus persimilis(Spidex) ja Neoseiulus californicus(Spical) on spetsialiseerunud ämblikulesta toitumisele. Nad mõlemad toituvad ämblikulestikutest nende elutsükli igas etapis.

Thripsi röövlinnud

Thrippide tõrjeks kasutatakse tavaliselt mitut röövlinnuliiki. Neoseiulus cucumeris(Thripex) ja Amblyseius andersoni(Anso-Mite) paistavad sipelgapopulatsioonide ohjamisel silma. Nad võivad kiiresti luua populatsiooni, sest nad suudavad ka õietolmuga või muu saagiga ellu jääda. Amblyseius swirskii (Swirski-Mite), Amblydromalus limonicus(Limonica) ja Transeius montdorensis(Montdo-Mite) on generalistlikud röövpussid, mida samuti kasutatakse triipsi tõrjeks.

Valge kärbse röövlinnud

Valge kärbse tõrjeks on röövpussid väga tõhusad. Valgekärbse tõrjeks võib kasutada üldkasutatavaid röövleid Amblyseius swirskii(Swirski-Mite), Amblydromalus limonicus(Limonica) ja Transeius montdorensis (Montdo-Mite).

Röövlilestad seenekahjurite vastu

On kaks röövlinnuliiki, mis on kõige tõhusamad kärbseseenede tõrjeks: Macrocheles robustulus(Macro-Mite) ja Stratiolaelaps scimitus(Entomite-M). Need kasulikud lestad toituvad mullas leiduvatest seenemädanike vastsetest, takistades neil muutuda täiskasvanud seenemädanikeks.

Röövlilesta pakend

Röövlilestad pudelites

Röövliluidete standardpakend sisaldab mugava doseerimiskorgiga pudelit, mis lihtsustab nende jaotamist kogu põllukultuuris. Lisaks on teatavate toodete või põllukultuuride puhul võimalik kasutada hajutamiseks puhurit. See lähenemisviis on eriti tõhus, kui on vaja kiiret reageerimist taimekahjustaja sissetungimise tõttu, võimaldades korraga suure hulga röövlestajaid korraga sisse viia.

Pudelites olevad röövlestaja lestade lahendused on näiteks järgmised: Anso-Mite, Entomite-M, Limonica, Macro-Mite, Montdo-Mite, Spical, Spidex, Swirski-Mite ja Thripex.

Röövloomade lestad kotikestes

Kui te eelistate röövlestaja lesta järkjärgulist sissetoomist, siis pakuvad röövlestaja lesta kotikesed optimaalset lahendust. Nendes (aeglaselt vabanevates) kotikestes on kombinatsioon röövpussidest, toidust ja kandematerjalidest. Leiud paljunevad kotikeses ja levivad seejärel põllukultuurile. Need vabanevad kotikesed on valmistatud paberist, mistõttu sobivad need eriti hästi kasvuhoonetes kasutamiseks.

Näited paberkotikestes olevatest röövlestadest on järgmised: Anso-Mite Plus, Montdo-Mite Plus, Spical-Plus, Spidex Vital Plus, Swirski-Mite Plus, Swirski-Mite LD ja Thripex-Plus.

Tunnelites, välitingimustes või pidevalt kõrge õhuniiskusega keskkonnas kasvatatavate kultuuride puhul on meie Ulti-Mite kotikesed optimaalne valik. Need kotikesed sisaldavad samu komponente, kuid on tööstuslikult komposteeritavas plastpakendis, mis pakub röövlindude lestadele paremat kaitset nii liigse niiskuse kui ka kuivamise eest. See ainulaadne ja patenteeritud süsteem on tõestanud oma praktilist tõhusust, võimaldades röövpusside kasutamist isegi mitteoptimaalsetes tingimustes.

Ulti-Mite'i kotikestes on näiteks järgmised röövpussid: Spical Ulti-Mite, Swirski Ulti-Mite ja Montdo Ulti-Mite.

Röövloomade lestade liigid

Koppert pakub mitmekesist valikut röövlinnuliike, millest igaüks on mõeldud konkreetsete kahjuritõrje probleemide lahendamiseks põllumajanduses ja aianduses. Nende röövlesta liikide hulka kuuluvad: Amblydromalus limonicus, Amblyseius andersoni, Amblyseius swirskii, Macrocheles robustulus, Neoseiulus californicus, Neoseiulus cucumeris, Phytoseiulus persimilis, Stratiolaelaps scimitus (Hypoaspis miles) & Transeius montdorensis.

Kuidas kasutada röövloomi?

Röövloomade kasutamine kahjuritõrjeks hõlmab mitut põhietappi:

 1. Kahjustaja tuvastamine: Kõigepealt tuleb kindlaks teha konkreetsed kahjuriliigid, mis teie taimi nakatavad. Erinevad röövlinnud on tõhusad erinevate kahjurite vastu, seega on oluline teada, milline kahjur on sihtmärk. Oluline on teha luure, et teada saada, kus kahjur on, kui tõsine on nakatumine ja kuidas kahjurit tuvastada.
 2. Valige õige röövlesta: Valige sobiv röövlesta liik, mis püüab tuvastatud kahjurit. Kui te ei ole kindel, pidage nõu Koppert'i nõustaja või tarnijaga.
 3. Vabastamise ajastus: Ajastus on oluline ja sõltub sellistest teguritest nagu kahjuri esinemine, kahjuri tihedus, põllukultuuri tüüp ja keskkonnatingimused.
 4. Kogus: Määrake vajalik röövlindude kogus, mis põhineb sellistel teguritel nagu teie põllukultuuri suurus ja kahjurite leviku tõsidus.
 5. Levik: Röövliluid on võimalik levitada mitmel viisil. Sõltuvalt teie eelistustest ja põllukultuuri tüübist võite puistata neid otse kahjustatud taimedele, kasutada aeglaselt vabanevaid kotte või kasutada spetsiaalseid aplikaatoreid, näiteks puhumisseadmeid.
 6. Järelevalve: Bioloogilise tõrje tõhususe hindamiseks jälgige korrapäraselt kahjuri ja röövpusside populatsiooni. Vajaduse korral kohandage keskkonda viimise määra.
 7. Keskkonnatingimused: Säilitage kiskjaliste jaoks optimaalsed keskkonnatingimused. Need tingimused hõlmavad tavaliselt piisavat niiskust ja temperatuuri, mis on nende tegevuseks sobivad.
 8. Vältida või kontrollida pestitsiidide kasutamist: Vältige keemiliste pestitsiidide samaaegset kasutamist, kuna need võivad kahjustada nii kahjustaja kui ka röövpusside populatsiooni. Kui keemiline sekkumine on vajalik, kontrollige esmalt pestitsiidide kõrvaltoimeid röövlepa lestale, tutvudes meie kõrvaltoimete rakendusega.
 9. Vajaduse korral kasutage alternatiivset toitu: Generalistlikele röövlestadele võib ellujäämiseks ja populatsiooni loomiseks anda alternatiivset toitu, näiteks Nutari ja Nutemia.
 10. Korrake vajaduse korral: Sõltuvalt kahjuriprobleemi tõsidusest võib olla vajalik mitu röövlindude lesta väljapaiskamist. Järgige oma põllukultuuri konsultandi soovitusi keskkonda viimise sageduse kohta.

Kui palju röövloomi ma vajan?

Röövloomade annustamine ja sagedus sõltub kliimast, põllukultuurist ja kahjuri tihedusest ning seda tuleks alati kohandada vastavalt olukorrale. Konsulteerige Koppert'i nõustajaga või tunnustatud Koppert'i toodete turustajaga, et saada nõu teie olukorrale parima strateegia kohta.

Life cycle of Amblyseius swirskii
Life cycle of Amblyseius swirskii

Röövlilesta elutsükkel ja välimus

Röövloomade elutsükkel koosneb viiest arengustaadiumist, sealhulgas munast, vastsest, protonyümfist, deutonyümfist ja täiskasvanud isendist. Röövlilestad munevad oma munad kahjurite poolt kahjustatud alade lähedusse. Vastsetel on kolm paari jalgu. Sõltuvalt röövlesta liigist on vastsed aktiivsed või mitteaktiivsed. Kui vastsik on moondunud protonüümfi (nelja jalapaariga) staadiumisse, alustab ta kohe toitumist. Protonüümfi, deutonüümfi ja täiskasvanu staadiumis toituvad lestad peaaegu pidevalt. Protonyümfid ja deutonyümfid sarnanevad välimuselt täiskasvanud isenditele, kuid on väiksemad.

Röövlilestad on tavaliselt vaid millimeetri pikkused. Nende keha on sageli kerakujuline.

Neil on mitmesuguseid värvitoone, mis ulatuvad kahvatust pruunist ja läbikumavast kuni sügavpunase või pruunini. Röövlilesta värvus võib varieeruda vastavalt söödud saagile. Kui toit on mõnda aega puudunud, muutuvad nad õhemaks ja ühtlaselt heleda läbipaistva värvusega.

Paljudel liikidel on peenelt kujundatud keha, millel on harjased, särjed ja karvad, mis aitavad neil liikuda ja tajuda oma meeli.

Soovitatav teile

KKK