Phytoseiulus persimilis

Röövliluid Phytoseiulus persimilis on kaugelt kõige olulisem looduslik vaenlane kaheläikselise ämblikule (Tetranychus urticae ) ja seda on kasutatud paljudes kultuurides kogu maailmas, peamiselt kasvuhoonetes, kuid ka vabapidamisel, näiteks maasikatel. See röövlilest oli esimene kasvuhoonetes kaubanduslikult kasutatav bioloogiline tõrjevahend ja Koppert'i kõige esimene toode 1967. aastal. See on spetsialiseerunud ämblikulestaja ja suudab väga kiiresti tõrjuda ämblikulesta nakatumist, kuid ei toitu muudest saakloomadest. Kuivades ja soojades tingimustes on Phytoseiulus persimilis 'il raskusi ämblikulesta kontrolli all hoidmisega.

Play

Phytoseiulus persimilis kahjuritõrjeks

Phytoseiulus persimilis kasutatakse järgmiste kahjurite tõrjeks:

  • ämblikulestad

Phytoseiulus persimilis lestad otsivad aktiivselt välja kahepunktilise ämblikulesta (Tetranychus urticae) ja toituvad sellest. Röövlilesta ei saa toituda teistest saakloomadest.

Phytoseiulus persimilis'e toitumiskäitumine

Phytoseiulus persimilis toitub ämblikulesta kõikidest staadiumidest, kuid eelistab mune. Röövlilestad läbistavad saakloomad oma suulõikedega ja imevad nende sisu välja. Täiskasvanud Phytoseiulus persimilis ründab ka täiskasvanud ämblikulestajaid, kuid varasemad arengustaadiumid toituvad ainult väiksematest saakloomadest. Vastsed ei söö. Nad arenevad kiiresti protonüümiks ja hakkavad siis toituma ämblikulestadest. Tarbitava saagi kogus sõltub kiskja ja saagi populatsioonist, kiskja soost ja vanusest ning temperatuurist ja suhtelisest õhuniiskusest. Üldiselt suureneb saagi tarbimine, kui temperatuur tõuseb. Saagi tarbimine väheneb temperatuuril üle 30 °C. Üle 35 °C lõpetab Phytoseiulus persimilis toitumise täielikult.

Optimaalne temperatuur ämblikulesta tõrjumiseks on vahemikus 15-25°C. Umbes 20°C juures ja hea saagivarustuse korral tarbib täiskasvanud emasloom kuni viis täiskasvanud ämblikulesta või 20 noort vastset või muna päevas. Kuna röövlilesta arengukiirus on ligikaudu kaks korda suurem kui ämblikulesta arengukiirus, suureneb röövlilesta arvukus kiiresti ja nad vähendavad röövimise teel kiiresti ämblikulesta populatsiooni. Phytoseiulus persimilis on väga spetsiifiline ja on tõhus ainult nende ämblikulestade vastu, kes toodavad suurel hulgal võrkkiudu. Ta suudab hõlpsasti liikuda võrkude sees. Selle eeliseks on see, et puhanguga saab kiiresti ja tõhusalt hakkama, kuid puuduseks on see, et sobiva saagi puudumisel kaob ta kiiresti. Kui saakloomadest on puudus, lahkuvad peamiselt täiskasvanud emasloomad saakloomaplatsilt, et otsida teisi ämblikulesta kolooniaid. Nende populatsioon väheneb ämblikulesta puudumisel järsult ja röövlilestad muutuvad kannibalistlikuks. Kui tekivad uued ämblikulesta-kooslused, võib osutuda vajalikuks röövlesta- lesta taas sissetoomine.

Phytoseiulus persimilis'e elutsükkel

Täiskasvanud lestad on oranžikaspunased, kaheksa pika jalaga ja väga aktiivsed, eriti kõrgematel temperatuuridel. Emased on umbes 0,6 mm pikkused, ja kuigi isased on veidi väiksemad, lamedamad ja piklikumad, on neid raske emastest eristada. Liikumisel liigutavad lestad oma esimest jalapaari õhus üles-alla, sest need jalad kannavad meeleorganeid, mis registreerivad kahjustatud taimede poolt eraldatavaid lenduvaid aineid. Phytoseiidide lestadel ei ole silmi ja seetõttu sõltuvad nad saagi leidmiseks kahjustatud taimede poolt eraldatavatest lenduvatest ainetest ja oma tuntavusest. Phytoseiulus persimilis 'e arengustaadiumid on samad kui ämblikulesta arengustaadiumid: muna, vastne, protonüüm, deutonüüm ja täiskasvanu, välja arvatud puhkeperiood vastse ja nümfistaadiumis. Taimedel asuvad ovaalsed munad tavaliselt ämblikulesta koloonia läheduses või selle sees. Nad on umbes kaks korda suuremad kui ämblikulesta munad ja värskelt munedes läbipaistva heleroosa värvusega, mis hiljem muutub veidi tumedamaks. Vastsetel on kolm paari jalgu. Nad ei toitu ja jäävad passiivseks, kui neid ei häirita. Kui vastne on muttunud protonyümfiks (nelja jalapaariga), hakkab ta kohe sööma. Protonüümfi, deutonüümfi ja täiskasvanud isendite staadiumis toituvad lestad peaaegu pidevalt. Protonyümfid ja deutonyümfid on välimuselt sarnased täiskasvanud isenditega, kuid väiksemad.

Parimad tingimused Phytoseiulus persimilis'e kasutamiseks

Phytoseiulus persimilis on kõige tõhusam temperatuuril 13-27 °C (55-81 °F) ja ei ole efektiivne üle 30 °C/86 °F. Phytoseiulus pers imilis on tundlik suhtelise õhuniiskuse suhtes, mis on alla 70%.

Play

Phytoseiulus persimilis pudelites

Rööviluss Phytoseiulus persimilis on saadaval pudelis (Spidex, Spidex Vital, Spidex Boost).

  • Enne kasutamist pudelit ettevaatlikult keerata ja loksutada.
  • Vajutage korgi keskele, et avada doseerimisava
  • Piserdage materjali lehtedele või valage Diboxidesse
  • Veenduge, et materjal jääb vähemalt paariks tunniks pärast sissekandmist sissekandmise kohale
  • Võib kasutada ka (Mini)-Air(o)bugiga

Spidex, Spidex Vital, Spidex Boost'i annustamine sõltub kliimast, põllukultuurist ja ämblikulesta tihedusest ning seda tuleb alati kohandada vastavalt konkreetsele olukorrale. Alustage sisseviimist niipea, kui põllukultuuris on avastatud esimesed kahjurilestad. Kasutusmäärad jäävad tavaliselt vahemikku 2-50 per m2/rakenduskoha kohta. Kasutamist tuleks korrata üks või kaks korda nädalase intervalliga. Konsulteerige Koppert'i nõustajaga või tunnustatud Koppert'i toodete turustajaga, et saada nõu teie olukorrale parima strateegia kohta.

Play

Phytoseiulus persimilis kotikestes

Röövlilesta Phytoseiulus persimilis on saadaval ka kasvatuspakendites (Spidex Vital Plus). Sellisel juhul paljunevad röövpussid kotikeses ja levivad mitme nädala jooksul põllukultuurile.

  • Riputage kotikesed kaitstud kohtadesse põllukultuuris, vältige otsese päikesevalguse kätte riputamist.
  • kotikestel on juba väljumisava
  • Hoidke kotte pappribast üleval, et vältida röövlesta kahjustamist.

Spidex Vital Plusi annustamine sõltub kliimast, põllukultuurist ja kahjurite tihedusest ning seda tuleb alati kohandada vastavalt konkreetsele olukorrale. Kui kahjur ei ole tõrjutud, tuleks manustamist korrata iga kahe nädala tagant. Konsulteerige Koppert'i nõustajaga või tunnustatud Koppert'i toodete turustajaga, et saada nõu teie olukorrale parima strateegia kohta.