Kimalaste tarude optimaalne paigutamine

Tarude õige paigutus

Kimalaste tarude õige paigutus võib oluliselt suurendada kimalaste tolmeldamise tõhusust. Kimalaste tootlikkuse suurendamiseks võib astuda järgmisi samme:

  • Kimalaste ja inimeste vahelise eduka suhtluse tagamiseks on oluline paigutada tarud nähtavasse kohta, mis võimaldab mõlemale poolele hõlpsasti tuvastada ja ligipääsu.
  • Optimaalse nähtavuse tagamiseks on soovitatav kolooniad paigutada radade lähedusse, eelistatavalt 2 meetri kaugusele.
  • Talvel peaks tarudesse jõudma piisavalt valgust, samas kui soojematel perioodidel tuleks vältida otsest päikesevalgust. Siiski vajavad kimalased päikesevalgust, et olla tõhusad tolmeldajad.
  • Lisaks sellele on oluline hoida niiskus tarude ümbruses alla 80%.

Tarude paigutamine erinevateks aastaaegadeks

Suurenenud valgustingimused (kevad, suvi)

Nendel aastaaegadel on soovitav paigutada tarud 20-60 cm kõrgusele maapinnast lõunapoolse tee äärde. Selline asukoht tagab, et tarud saavad kogu päeva jooksul piisavalt varju. Ebapiisava varju korral tuleks võtta lisameetmeid, eriti sügisel, kui Wireless Beehome System on suletud. Kõrgete temperatuuride ajal kaitske kimalasi kuumuse eest.

Vähese valguse tingimus (talv)

Talvel valige koht, kus tarud saavad varajast päikesevalgust, tavaliselt põhjapoolsel küljel. Vajaduse korral võib tarusid paigutada kõrgemale põllukultuuri sisse, vähemalt 1,4 meetri kõrgusele maapinnast, eriti tihedate põllukultuuride piirkonnas. Talve kõige pimedamatel päevadel kaaluge tarude paigutamist põllukultuuri kohal kasvuhoone katuse lähedale. Nii saavad kimalased maksimaalselt päevavalgust, mis aitab neil paremini orienteeruda. Ülekuumenemise vältimiseks veenduge, et tarud ei asuks liiga lähedal soojusekiirguse tekitavatele lampidele. Lisaks sellele kaitske oma kimalasi pärastlõunal otsese päikesevalguse eest, kasutades tarude kohal asuvaid varje.Madalate temperatuuride ajal kaitske kimalasi külma eest.

Soovitatav taru kogus

Optimaalse jõudluse tagamiseks on kõige parem vältida rohkem kui kahe taru klastritamist. Kui tarusid paigutatakse vertikaalselt (ei soovitata), tuleb tagada, et tarude väljumiskohad on eri suundades, põllukultuurist eemal. Horisontaalse paigutuse korral võivad sissepääsud olla samas suunas, kuid põllukultuurist eemal, kusjuures maksimaalselt kaks taru võib olla rühmitatud.

Taru kaitse

Tarude tõhususe säilitamiseks on oluline kaitsta tarusid ebasoodsate ilmastikutingimuste, näiteks kondensaadi ja vihmavee eest. Kimalaste koloonia heaolu tagamiseks ja võimalike ohtude vältimiseks on soovitatav korrapärane tarude hooldus ja kontroll.